BLOG

Nap­rawdę wiel­cy spra­wiają, że czu­jesz, że i Ty możesz być wielki. - Mark Twain

sara-kurfess-748887-unsplash

Przestań używać maila z końcówką „gmail.com” w swojej firmie!

Wiele osób, zdecydowanie zbyt wiele, używa w kontaktach biznesowych adresu e-mail z domeną „@gmail.com”. Bez względu na to, czy prowadzimy hobbistycznie blog o czymkolwiek, czy zakładamy własną działalność, powinniśmy posiadać e-mail z własną domeną. W dzisiejszych czasach założenie takie adresu jest tak proste, że nie przyjmuję żadnych wymówek.

Rozumiem jednak, że ktoś może nie do końca wiedzieć jak to zrobić, a nawet jeśli wie, to nie chce rozstawać się ze swoim starym adresem. Dlatego właśnie odpowiem poniżej na najczęstsze problemy z tym związane, tak aby każdy z Was mógł posiadać profesjonalny adres e-mail.

  1. Zakup własnej domeny. W celu posiadania własnego adresu e-mail, musimy posiadać własną domenę oraz miejsce na serwerze. Takie miejsce może kosztować 15 zł miesięcznie, a domena 12 zł lub kilkadziesiąt złotych w zależności od opcji. W celu zakupu domeny oraz serwera wchodzimy na zenbox.pl i tam wybieramy odpowiednie usługi. Z Zenbox korzystam już parę dobrych lat i naprawdę polecam wszystkim ta firmę.
  2. Założenie konta. Gdy już mamy domenę z nazwą jaką chcieliśmy i serwer (na początek pewnie najmniejszy), możemy założyć swój e-mail w panelu klienta.
  3. Nie chcę tracić swojego maila! Pierwszym sposobem na używanie profesjonalnego maila, z jednoczesnym brakiem zmian w życiu jest zrobienie przekierowania. Wchodzimy w panel klienta i w sekcji Poczty i „Przekierowania” ustawiamy mail na jaki ma zostać przekierowana poczta. Dzięki temu możemy podawać profesjonalny adres e-mail, a wszystko i tak będzie schodzić na naszą starą skrzynkę. Oczywiście odpowiadać będziemy już ze starego adresu, więc jest to rozwiązanie dość luźne. W profesjonalnym biznesie powinniśmy używać tylko nowego maila.
  4. Chcę dalej używać Gmail! I tutaj może Was zaskoczę, ale posiadam swój adres e-mail, jednak korzystam z niego w całej infrastrukturze Gmail. To znaczy, że mój e-mail jest przypisany do usług Google.  Nazywa się to G-suite i kosztuje jakieś 4 euro miesięcznie za użytkownika. Wszystko tutaj – https://gsuite.google.pl/intl/pl/pricing.html Dzięki temu rozwiązaniu mamy swój e-mail i dalej korzystamy z pakietu Google.
  5. Gdy już kupimy domenę, założymy e-mail, wykupimy G-suite, jedyne co nam zostało do zrobienia, tak aby dalej korzystać ze wszystkiego jak dotychczas to: eksport wszystkich maili ze skrzynki do pliku, zrobienie przekierowania na naszym starym mailu na nowy, tak aby wszystko przychodziło na nasz nowy e-mail. W ten sposób naprawdę nic nie tracimy, a używamy profesjonalnego maila. Jeśli ktoś wyślę e-mail na stary adres, my dostaniemy go już na nowy. Jeśli jednak to zbyt dużo, to zachęcam przynajmniej do zastosowania punktu 3, gdzie podajemy nowy, profesjonalny adres, a odpowiadamy dalej ze starego.

Jak widać zmiany wcale nie muszą być takie straszne. Widmo tego, że coś stracimy, wynika tylko i wyłącznie z naszej niewiedzy. Natomiast na wizytówce na pewno lepiej mieć np. grzegorz@brandfit.pl niż brandfit@gmail.com. Pare złotych miesięcznie, a robi wielką różnicę. O wszystkich interiach, vp czy liczbach z datami urodzin już nawet nie wspomnę 😉

Jeśli jesteście zainteresowani współpracą w usprawnieniu funkcjonowania takich, lub podobnych, rozwiązań w swojej firmie, zapraszam do kontaktu. Możemy również umówić się na kawę, porozmawiać. To nic nie kosztuje, a zawsze mogę z tego wyniknąć dobre rzeczy.

You may also like

Comments

No Comments

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.